کتابخانه

تاریخچه و اهداف

اين مجموعه با هدف ترويج مطالعه و پژوهش‌هاي بنيادين در حوزه ايران‌شناسي، معرفي پيشينه-هاي تاريخي، ادبي، فرهنگي و علمي ايران و ايرانيان، ايجاد فضاي مناسب براي مطالعه و پژوهش و ارائه خدمات کتابخانه‌اي به فرهيختگان، محققان و پژوهشگران در سال 1380 تأسيس شد.

كتابخانه مركزي در راستاي فراهم كردن زمينه‌هاي تحقيق و پژوهش و ارائه خدمات علمي و فرهنگي به پژوهشگران، با مجموعه اي بالغ بر 190 هزار مدرك تخصصي ايران‌شناسي، در بخش-هاي نمايشگاه اسناد، نسخ خطي و چاپ سنگي، امانت، مرجع، نشريات، ديداري و شنيداري و سازماندهي و مجموعه‌سازي در حال فعاليت است.

مجموعه كتابخانه داراي 117466 جلد كتاب فارسي و لاتين در86186 عنوان، حدود 7000 عنوان مدارك غيركتابي اعم از گزارش، طرح و پايان‌نامه، 22000 عنوان مدارك ديداري - شنيداري شامل پوستر، نقشه، كارت پستال، لوح فشرده، عكس، اسلايد، فيلم و بالغ بر 40000 جلد نشريه است.

اين كتابخانه با توجه به عمر كوتاه خود در زمره يكي از غني‌ترين مراكز تخصصي و پژوهشي مطالعات ايران‌شناسي به حساب مي‌آيد.

بخش ها و واحدها

بخش مرمت و مركز اسناد كتابخانه

مركز اسناد در حال حاضر در برگيرنده 68 جلد نسخه خطي نفيس، 530 عنوان چاپ سربي، 450 عنوان چاپ سنگي و بيش از 110 سند، طومار و نقشه قديمي و مرمت شده است. منابع موجود در اين بخش هم‌اکنون به‌صورت نمايشگاهي در معرض استفاده و نمايش پژوهشگران و علاقمندان قرار دارد.

بخش سازماندهي و مجموعه‌سازي

در راستاي دسترس‌پذيري سريع منابع از طريق سيستم جامع كتابخانه، بخش سازماندهي مسئوليت فهرست‌نويسي، رده‌بندي، نمايه‌سازي و آماده‌سازي كليه منابع كتابخانه را با استفاده از ابزارهاي كتابشناختي، فن‌آوريهاي نوين و بر اساس استاندارهاي رايج ملي و كتابخانه‌اي برعهده دارد. براي طبقه‌بندي کتاب‌هاي موجود در کتابخانه از نظام رده‌بندي کتابخانه کنگره (L.C) استفاده مي‌شود. فهرست‌نويسي منابع بر پايه قواعد بين‌المللي انگلوآمريکن(Anglo-American) و نقطه‌گذاري بر پايه استاندارد بين المللي کتابنامه‌نويسي (ISBD) مي‌باشد.

بخش مجموعه سازي نيز با تهيه فهرست‌ها و كتابشناسي‌ها، انتخاب، سفارش، خريد، اهداء و مبادله منابع چاپي و غيرچاپي كتابخانه‌اي به زبان فارسي و لاتين و شركت در تمامي نمايشگاه‌هاي تخصصي به‌صورت روزانه و جاري در حال گسترش مجموعه كتابخانه است.

بخش مرجع

بخش مرجع با مجموعه‌ای بیش از 20000 جلد مدرك (حدود 7300 عنوان) به صورت قفسه باز اداره می‌شود. چیدمان قفسه‌ها به صورت موضوعی و اعضا می‌توانند آزادانه به منابع دسترسی یابند. تعداد 2700 عنوان پايان‌نامه فارسي و لاتين نيز در اين بخش نگهداري و در دسترس پژوهشگران و اعضاي کتابخانه قرار گرفته است. استفاده از منابع مرجع فقط در محل كتابخانه مجاز است. از جمله فعالیت‌های این بخش:

 • ارائه منابع مرجع جهت استفاده در محل سالن كتابخانه
 • پاسخگویی به سوالات ارجاعی، موضوعی و پژوهشی مراجعان
 • كمك به كاربران در یافتن « منابع و مآخذ» جهت انجام پژوهش‌های علمی
 • راهنمایی محققان در انجام جستجوی رایانه‌ای و موضوعی
 • كاربران جهت چگونگی استفاده از منابع مرجع
 • ارائه خدمات مرجع از طریق تلفن، پست الكترونیكی و ...
بخش نشريات

اين بخش با مجموعه‌اي بالغ بر 40000 جلد نشريه در 3100 عنوان اعم از فارسي و لاتين جاري و گذشته‌نگر با موضوعات مرتبط با ايران و ايران‌شناسي در زمينه پژوهش‌هاي تاريخي، فرهنگي، اجتماعي و سياسي و اهتمام درگردآوري نشريات قديمي و كمياب يكي از غني‌ترين مجموعه‌هاي آرشيوي در حوزه ايران‌شناسي محسوب مي‌شود. چيدمان مجلات در اين بخش الفبايي است و به صورت قفسه بسته اداره مي‌شود. مراجعان مي‌توانند با ارائه برگه درخواست نشريه، منبع مورد نظر را از كتابدار بخش دريافت نمايند. از جمله خدماتی كه توسط این بخش ارائه می‌گردد:

 • امانت نشریات در محل سالن كتابخانه
 • انجام امور اشتراک نشریات ادواری (تمدید، پیگیری و اشتراک )
 • راهنمایی مراجعین در یافتن مقالات موجود در نشریات (راهنمای موضوعی)
 • راهنمایی مراجعین در نحوه استفاده از پایگاههای مرتبط با نشریات نظیر magiran و ...
بخش منابع ديداري و شنيداري

مخزن منابع غيركتابي در طبقه چهارم ساختمان كتابخانه قرار دارد. مدارك اين مجموعه قابل امانت نبوده و در تالار مطالعه مورد بهره‌برداري اعضاء قرار مي‌گيرد. منابع موجود در اين بخش عبارتند از: 3778 عنوان لوح‌فشرده، 5410 عنوان نوار ويدئويي، 1002 عنوان نوار صوتي، 1577 عنوان عكس ديجيتال، 2436 عنوان اسلايد، 1242 عنوان عكس، 2493 عنوان پوستر، 2256 عنوان كارت پستال، 450 عنوان بروشور، 1018 عنوان نقشه و تعدادي نگاتيو و ميكروفيلم.

بخش امانت

بخش امانت كتابخانه وظيفه پاسخگويي به نيازهاي كاربران و ارائه خدمات را بر عهده دارد. در اين بخش علاوه بر امكان جستجو در نرم‌افزار كتابخانه، امكان دسترسي به پايگاه‌هاي اطلاعاتي نيز فراهم شده است. از جمله خدماتی كه توسط این بخش ارائه می‌گردد:

 • امانت‌دهی منابع فارسی و لاتین
 • راهنمایی مراجعان در چگونگی استفاده از نرم‌افزار کتابخانه، منابع علمی وپایگاه‌های اطلاعاتی
 • انجام عضویت و تسویه حساب اعضای موقت و دائم كتابخانه
 • دریافت عناوین پیشنهادی خرید کتاب از اعضا و انتقال آن به بخش مربوطه

مدیریت و کارکنان

نام و نام خانوادگی عنوان پست تلفن رایانامه
ندا آشناور مدیر کتابخانه و مرکز اسناد 88608931 library@iranology.ir
پریسا سعیدی کارشناس بخش نشریات 8-88066146 داخلی 1312 parisa.saeedi82@gmail.com
فاطمه کاشانی کارشناس بخش مخزن و فهرست نویسی 8-88066146 داخلی 1135 fa.kashani2743@gmail.com
شهرام نقی‌زاده کارشناس بخش مجموعه‌سازی 8-88066146 داخلی 1140 Naghizade.sh@gmail.com
هانیه مخلصی کارشناس بخش سالن مطالعه 8-88066146 داخلی 1216 haniyemokhlesi1981@gmail.com

برنامه های پیش رو

 • زمینه‌سازی جهت تاسیس كتابخانه‌های رقومی
 • گسترش، احیاء و بهینه‌سازی بخش اسناد و نسخ خطی
 • تعامل و همكاری بیشتر با سایر كتابخانه‌ها در قالب ایجاد تفاهم‌نامه‌های بین كتابخانه‌ای با هدف ایجاد تعامل فرهنگی و پژوهشی در مبادلات علمی.

گزارش آماری کتابخانه

گالری تصاویر

سوالات متداول

عضویت در كتابخانه بنیاد برای اعضای دائم رایگان است. اعضای دائم شامل دانشجویان، پژوهشگران، استادان و همکاران بنیاد ایران‌شناسی هستند که می‌توانند با ارائه مدارک زیر از منابع کتابخانه استفاده کنند:

 • ارائه معرفی‌نامه از مدیر گروه آموزشی یا معاونت‌های مربوط
 • یک قطعه عکس 4*3
 • تکمیل فرم تقاضای عضویت دائم

اعضای موقت شامل دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با حوزه‌های تخصصی ایران‌شناسی شامل رشته‌های علوم انسانی و سایر رشته‌های مربوط به ایران‌شناسی با تشخیص کتابخانه تخصصی، به مدت شش ماه با ارائه مدارك زیر و با پرداخت هزینه حق عضویت به عنوان عضو موقت کتابخانه پذیرفته می‌شوند.

 • یک قطعه عکس 4*3
 • تکمیل فرم تقاضای عضویت موقت
 • دانشجویان با ارائه معرفی‌نامه از دانشگاه مربوطه و کارت شناسائی معتبر
 • فارغ‌التحصیلان با ارائه دانشنامه فارغ‌التحصیلی و تصویر آن و یا معرفی‌نامه از محل کار، به همراه کارت شناسائی معتبر
امانت کتاب های چاپی برای اعضای دائم، حداکثر تا 10 عنوان و به مدت 15 روز امكان پذیر است. امانت کتاب های چاپی برای اعضای موقت به کلی ممنوع است. این اعضاء می توانند از منابع کتابخانه در سالن مطالعه استفاده نمایند.

عضویت در كتابخانه بنیاد برای اعضای دائم (دانشجویان تحصیلات تکمیلی بنیاد، پژوهشگران، استادان و همکاران بنیاد ایران‌شناسی) رایگان است.

عضویت در کتابخانه برای اعضای موقت (دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و پژوهشگران خارج از بنیاد ایران‌شناسی) با پرداخت هزینه حق عضویت – مصوب شده در هر سال - امکان‌پذیر است.

كتاب های مرجع، پایان نامه ها، نشریات ادواری، اسناد، گزارش ها و مواد دیداری - شنیداری فقط در سالن کتابخانه به امانت داده می‌شوند و خروج آنها از تالار مطالعه بکلی ممنوع است.

تبصره- دریافت و استفاده از منابع برای اعضاء موقت كتابخانه فقط با تحویل كارت شناسایی معتبر به مسئول میز امانت و در محل سالن مطالعه امكان پذیر است.

تایید برگه تسویه حساب اعضای كتابخانه منوط به ارائه فرم تسویه تایید شده مسئول میز امانت و نشریات است.
اعضاء دائم پس از تسویه حساب می توانند مطابق با مقررات و با هماهنگی مسئول میز امانت، مجددا با عنوان عضو موقت به عضویت كتابخانه درآیند. بدیهی است امانت منابع به این اعضا مشمول قوانین اعضا موقت خواهد بود.
رده‌بندی كتابخانه بر اساس نظام رده‌بندی کتابخانه کنگره ( LC ) انجام گرفته است. سیستم مخازن اصلی و نشریات به صورت بسته اداره می شود. برای سهولت دسترسی مراجعان به منابع مرجع، این بخش با مخزن باز اداره می شود.
بخش اسناد و نشریات به صورت قفسه بسته اداره می شود. مراجعان می توانند با ارائه برگه درخواست نشریه، منبع مورد نظر را از كتابدار بخش دریافت نمایند. تهیه نسخه کپی از نشریات طبق مقررات امکان‌پذیر است.
كاربران می توانند از طریق جستجو در بانك كتابخانه و ارائه برگه درخواست به مسئول بخش مرجع، مدرك مورد نظر خود را دریافت نمایند. تهیه كپی از پایان نامه ها، طرح های پژوهشی و مواد الکترونیکی (نسخه اصلی) طبق مقررات امکان‌پذیر نیست.

در صورت مفقود شدن كتاب و یا آسیب رساندن به آن، امانت‌گیرنده موظف است اصل کتاب را تهیه و به کتابخانه تحویل نماید.

تبصره 1-تا زمان جبران خسارت، منابع جدید به فرد مذكور امانت داده نمی شود.

تبصره 2- جبران خسارت از طریق ارائه نسخه كپی از اصل كتاب مورد تائید نیست.

تصویربرداری و تهیه هر نوع كپی از دایره المعارفها و كتابهای قدیمی یا نفیس فقط تحت شرایط خاص و با هماهنگی مسئول كتابخانه امكان‌پذیر است.

ساعت کاری کتابخانه تا پایان اسفندماه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 7:30 الی 15:30 اعلام می‌گردد.